Zsinatok

A zsinatok az Egyház tanításaival, szervezetével foglalkozó  döntésekket hozó testület. Példa a  0. zsinatnak nevezett egyházi gyűlés (Ap. csel. 15. rész) - itt négy döntést hoztak: bálványoktól való tartózkodás, paráznaság tiltása, szakszerűtlenül feldolgozott hús ("fúlvaholt állat"), vér fogyasztása. A kérdés nagyjából abból adódott, hogy mi legyen érvényes a zsidók vallásából a megújult Egyházra, aminek tagjai jórészt a pogányok közül kerülnek ki. Némely zsidók olyan külsőségekhez ragaszkodtak, amiket felesleges lett volna az "új" hívekre erőszakolni. Ők örömmel vették a végzést. 

Első egyetemes zsinatnak  a 325. évi Niceai zsinatot nevezzük, ahol Jézus Krisztus Isten voltát kellett leszögezni: "igaz Istenből való igaz Isten", öröktől...

Az 1545-ös Erdődi zsinat magyar nyelvterületen a reformáció első zsinata - itt megfogalmazzák a tanítás alapjai, a hit általi igazság, az egyedüli közbenjáró Jézus, és más igazságok fogalmazódnak meg, a hit nemcsak ismeret jellege és a keresztyén szabadság is szerepel, az Egyház feje Jézus, érdekesség, hogy a jó cselekedetek fontossága is helyet kap.

Az 1623-as komjáti zsinat kánonai

Röviddel megalakulása után (1617) a Felső-Dunamelléki, vagy Somorjainak, Mátyusföldinek is nevezett református egyházkerület szükségesnek tartotta, hogy hitvallási, szervezeti és egyéb kérdésekben megalkossa saját rendjét. Hivatkoznak Kálvin Institutiojára, annak IV. könyvének X. része 27. fejezetére.

„… minden emberi társaságban lenni kell a szervezet valamilyen formájának, amely képes a közös békességet ápolni és az egyetértést fenntartani… látjuk továbbá, hogy a dolgok intézésében mindig bizonyos eljárási mód érvényesül, s ezt tiszteletben kell tartani a közerkölcs, sőt, az emberiesség érdekében is… (ezt) az egyházakban meg kiváltképp meg kell tartani…” – ezek akkor vannak a legkedvezőbb helyzetben, ha jól megfogalmazott alkotmány szerint működnek.

Helyesen megállapítva a szabályozás szükségességét, ennek utána az első rész első kánonja az „igaz hitnek erős megtartásáról” szól: „hisszük és valljuk, hogy az az igaz Isten, akit hajdan a szent próféták és apostolok megismertek, hirdettek, és vallásosan imádtak, akinek nevébe mi keresztyének mindnyájan megkereszteltettünk, ti. Atya, Fiú és Szentlélek, aki örök istensége természetére, felségére, dicsőségére, munkáira és tiszteletére nézve ugyan egy, de személyére nézve három, s azoknak tulajdonságaira nézve valóban megkülönböztetett”, amint azt a közönséges keresztyén (helytelenül apostolinak nevezett) hitvallás és szent Atanáz előadják. Ezután következik az atanázi hitvallás (érdemes elolvasni, azt könnyen megtalálhatjuk akár a Heidelbergi Káté és a Második Helvét Hitvallás együttes kiadásának függelékében); aki ettől különböző Istent hirdet, „azt Pál apostol által elátkozottnak tartjuk”. Ennek utána az első kánon idézi a niceai hitvallást. A második kánon az egyházi rendről, a harmadik arról szól, „milyen férfiút kell püspökké választani”, a negyedik, hogy miként - ma is iránymutató rendelkezések. Érdemes megjegyezni, hogy a felsődunamelléki református püspök ekkor Samarjai Máté János, aki eleget tesz ezeknek a szabályoknak. A többi huszonegy kánon is az elöljáró választásáról, a nép jogáról, esküről, hatáskörről, fegyelmi kérdésekről… szól. Érdekességként a huszonnegyedik kánon hivatkozik az orange-i első zsinat egyik kánonjára: „Vád alá esik az a püspök, aki valakinek az egyházból való kirekesztetése felől értesíttetvén, azt befogadni merészli, mielőtt kibékíttetett volna azzal, aki kirekesztette”…

A második rész az esperesekről szól – A harmadik rész a presbiterekről, akiket azonosít a lelkipásztorokkal. Tanulságos olvasni a kánonokat, akár összehasonlítani az akkori és mai állapotokat. Egyik szótárunk a presbitériumokról megírja, hogy az egyházvezetésben Magyarországon előbb a nemesek kerültek túlsúlyba, majd a világiak követeltek egyre több beleszólást. 

Komjáti református templom

Hozzon létre weboldalt vagy webáruházat a Mozello segítségével.

Gyorsan, egyszerűen, programozás nélkül.

Visszaélés jelentése Bővebb információ